17 september 2007

IT (de)tsentraliseerimine kaitseväes jm riigisektoris

Ekspressis ilmus kaks nädalat tagasi lugu "Hävitav hinnang kaitseväe IT-võimele". Viimases numbris on vastukajana üks vähemalt sama huvitav lugejakiri. Veebist seda ei leidnud, panen siis pildina. (Hiljem: Imeloom teatas, et lugejakiri on pärit EE loo kommentaaridest.)
Tõttöelda on meil kaitseväe IT-temaatika päevakorral olnud, aga pole olnud veel head konksu, mille külge seda riputada. Seega, ilmunud AMis veel midagi pole.

Küll aga kõlbab siia lisada kaks asjakohast lõigukest intervjuust Juhan Partsiga (augusti Arvutimaailmast):

Mis takistab kõige rohkem? IT ametnikud, kes igaüks oma kuningriiki kaitsevad?
„Klassikud” ütlevad, et pole inimest, pole probleemi. Loomulikult on mõtteviisid ja hoiakud nii mõnelgi korral takistuseks saanud, kuna need, kes kuskil ministeeriumis või ametis vastutavad IT eest, on kindlasti harjunud teatud tööviiside ja töökultuuridega. Samas on palju positiivseid kogemusi ja ma usun, et koostöö saab ainult paremini sujuma hakata.
Seda enam, et nüüd on meil valitsuses ka eraldi minister Vallo Reimaa, kes peaks siduma kohalikud omavalitsused ja riigi ühte ning kaardistama erinevad avalikud teenused, mida infotehnoloogiliste lahendustega ümber korraldada. Eesmärk on, et kodaniku jaoks läheks elu lihtsamaks.
/.../
Kelle asi see kõige rohkem on, et ka omavalitsused hakkasid pakkuma standardiseeritud lahendusi ja igaüks ei leiutaks oma jalgratast?
Ma olen ise selle asja sees olnud alates 1991. aastast, kui Eestis veel internettigi ei olnud. Kogu aeg on olnud jutt, kuidas seda koordineerida, kui palju tsentraliseerida ja kui palju detsentraliseerida. See on üks lõputu vaidlus. Vastates küsimusele, siis kuldvõtmeke ei ole tohutus tsentraliseerimises. Kui omavaheline koostöö toimib, siis ei olegi standardiseeritud lahendusi vaja, kuna siis kulub raamide jälgimiseks lisaressurssi ja resultaat võib tulla kesisem.
Siin on vaja tarkust ennekõike riigil ja mina vaatan selles osas ka minister Reinmaa otsa, et leida kohti, kuhu nö nõel sisse torgata. Tuleks liikuda nõelravi meetodil ja mitte kõike tsentraliseerida.

1 kommentaari:

imeloom ütles ...

Mainitu leiab veebist kaitseväe it-d puudutava artikli (06.09.2007) kommentaaride seast, kommide endi ikoon on 'peidetud' aga artikli algusesse.

Kontakt:

merlis (ät) am.ee
kaido (ät) am.ee

Kui on midagi füüsilist saata, siis:
Kirjastus Presshouse
Liimi 1, 10621 Tallinn
Me käime mõnikord seal ja saame kätte.

Juuni Arvutimaailm

Juuni Arvutimaailm

About Me